12/18/2022

finale spektakolare

Boterori ne fudball mbaroj sonte! Ne disa raste i jam rikthyer faktit se si evenimet per nje muaj te tere ishte nje pike referimi per shumicen e njerezve qe jane fudbolldashes. Qatari ishte nga shumica e pershtypjeve, nje nikoqire i mire qe mirepriti jo vetem perfaqesueset  qe konkuronin ne fushe por eshe shumicen e legjendave te fudbollit qe jane e gjalle!
Ne trubunat e stadiumeve per gjate gjithe kampionatit u pane shumica absolute e lojtareve qe deri dje shkelqenin ne fushe. Besoj te gjitha kane pasur ftesa dhe shumica iu jane pergjigjuer keture ftesave dhe me ate e begatuan te gjithe evenimentin.

Edhe pse mendimet mund te jene te ndryshme por ne pergjithesi nuk rezulton qe ne kete kampionat te jete shenuar ndonje rast kontravers qe do te vendos nen hije te gjithe spektaklin, ashtu sic parashikonin ugurzite para fillimit.

Shumica e lojave ne fazen eliminatore, rezultuan te jene interesant dhe ne fund me fitues i cili ishte meritor qe te vazhdoj me tutje. Kjo ndodhi edhe ne ndeshjet ne negjysem finale, qe rjedhimisht na dhane nje finale, nje ndeshje mes dy skuadrave meritore qe te jene ne finale, ne mes Argentines dhe Frances.

Nje finale ku pjesa e para rezultoj te dominohet nga Argjentina, me nje penalti te shkatuar nga Dembele ndaj Angel di Maria, ku nuk u rishikua nderhyra ne VAR, edhe pse edhe une e kam pershtypjen se nje rishikim mund ndoshta edhe te mos arsyetonte penaltin, qe rrjedhimisht u shfrytezua ne minuten 23' nga Leonel Messi dhe Argjentina kaloj ne avantazh 1:0, rjedhimisht me vone ne minute 36' me golin e Di Maria te behet 2:0 per Argjeninen.

Ne pjesen e dyte te finales loja ne fillim ishte njefar ping-pongu me teper me me iniciativ te Argjetines deri sa ne 79' kur per Francen rezultoj te kete pelati te cilin e goditi Mbappe dhe rezultati u be 2:1 dhe hiç me pak se dy minuta me vone, ne minuten 81' ne aksion fantastik Mbappe goditi perseri duke shenuar per Francen dhe rezultati u barazua 2:2 pas cka loja mori dimanik tjeter! Pasuan disa mundesi ge reja por koha e parapare u harxhua me barzim dhe pasuan minutat shtese.

Eh, tek minutat shtese ishin ajo qe shenoj mrekillin. Pasuan dy gola tjer, shenoj Messi per avantazh 3:2, pas pak shenoj Mbappe nga penaltia per barazim 3:3, dhe keshtu perfunduan minutat e parapare te kphes shtes!

Pasuan penaltit, Franca humbi dy goditje dhe fundi ishte shperthim ne gezim i Argjentinasve, Messi Kampion bote, Atgjentina fituese e Boterorit! Fantastike, Qatar 2022! Spektakel!